Månedsopdateringer
Finansmarkederne steg i juni, men var præget af modsatrettede kræfter: positive økonomiske signaler, lettelse over handelsaftaler og aftagende inflation på den ene side - og forhøjet geopolitisk uro samt tegn på svækket tillid til pengepolitikken på den anden.
Tidligt på måneden var stemningen optimistisk, da lavere inflation og stabile jobtal skabte håb om en kontrolleret opbremsning i økonomien. Men midt i måneden skiftede fokus brat til Mellemøsten, hvor en omfattende luftkonflikt brød ud mellem Israel og Iran, samtidig med at USA gennemførte præcisionsangreb på Irans atominfrastruktur. Det var den mest alvorlige militære optrapning i regionen i over et årti.
Prisen på Brent-råolie steg 13 pct., da krisen var på sit højeste, men priserne faldt igen mod månedens slutning, da Irans modsvar viste sig afdæmpet, og eksporten forblev upåvirket. Alligevel har begivenheden øget usikkerheden i råvaremarkederne og skabt ny volatilitet i energirelaterede aktier og obligationer.
Samtidig annoncerede NATO en forhøjelse af målet for forsvarsudgifter til 5 pct. af BNP – en markant ændring fra det tidligere mål på 2 pct. Selvom det endnu ikke er juridisk bindende, har det store konsekvenser for statsbudgetter, gældsudstedelse og forsvarsindustrien. Med både USA og centrale europæiske lande allerede under betydeligt finansielt pres begynder markederne nu at indregne omkostningerne ved oprustning oven i stigende udgifter til velfærd og renter.
Læs alle månedsopdateringer
To fonde. To stærke muligheder til porteføljen
Maj Invest Grønne Obligationer fylder 5 år. Fonden er 4-stjernet hos Morningstar. Investeringerne går til grøn omstilling – men uden at gå på kompromis med afkastet. Aktuelt ligger porteføljen med obligationer, som har en effektiv rente på 4,6 pct. og en varighed på 5,6 (pr. 30. juni 2025).
Maj Invest High Income Obligationer taler til investorer med appetit på mere risiko. 26,9 pct. (pr. 3. juli 2025) i samlet afkast på 5 år. Højt afkast - høj rente. Værdien af investeringer kan både stige og falde. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Begge fonde er aktivt forvaltede til lave årlige omkostninger – og skabt til at levere i et marked, hvor obligationsrenter betyder noget. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Læs mere her:
Maj Invest Grønne Obligationer
Maj Invest High Income Obligationer
Kort nyt
- Som vedtaget på generalforsamlingen blev Maj Invest Planet & People den 18. juni 2025 omdannet til Maj Invest UCITS ETF Globale Udbytteaktier.
- Maj Invest Pension og Maj Invest Big Picture har ændret navn til henholdsvis Maj Invest Opsparing og Maj Invest Opsparing høj aktieandel.
Ansvarsfraskrivelse
Dette nyhedsbrev er udarbejdet af Investeringsforeningen Maj Invest (Maj Invest) og Fondsmæglerselskabet Maj Invest A/S (Fondsmæglerselskabet). Nyhedsbrevet er alene udarbejdet som et generelt informationsmateriale. Nyhedsbrevet er ikke et tilbud eller en opfordring til køb/salg af værdipapirer, valuta eller finansielle instrumenter. Nyhedsbrevet tager ikke udgangspunkt i og er ikke tilpasset nogen investors personlige forhold. Nyhedsbrevet er ikke investeringsrådgivning og er ikke investeringsanalyse og bør ikke opfattes som sådan. Nyhedsbrevet indeholder alene generelle informationer, herunder om de generelle økonomiske tendenser af betydning for investorer. Nyhedsbrevets informationer kan ikke erstatte individuel professionel rådgivning. Nyhedsbrevet er baseret på informationer fra kilder, som Maj Invest og Fondsmæglerselskabet finder troværdige, men Maj Invest og Fondsmæglerselskabet påtager sig ikke ansvar for materialets rigtighed eller for dispositioner foretaget på baggrund af nyhedsbrevet herunder eventuelle tab, og der tages forbehold for eventuelle trykfejl i nyhedsbrevet. Nyhedsbrevet er ikke en analyse, hvor Maj Invests og Fondsmæglerselskabets holdning til specifikke værdipapirer herunder investeringsbeviser er afspejlet og med henblik på anbefaling af de pågældende værdipapirer herunder investeringsbeviser. Nyhedsbrevet er som sådant udtryk for et generelt øjebliksbillede og er ikke baseret på en bestemt investeringshorisont. Maj Invest har samarbejdsaftaler med Fondsmæglerselskabet om porteføljerådgivning, formidling af handel med og information om investeringsforeningsandele i Investeringsforeningen Maj Invest og Fondsmæglerselskabet honoreres herfor. Nyhedsbrevet er beskyttet af ophavsretslovgivningen i Danmark. Nyhedsbrevet er til modtagerens personlige brug og må ikke udleveres, kopieres eller offentliggøres til andre uden Maj Invests skriftlige tilladelse andet end i det omfang, det er nødvendigt for andre personer indenfor samme organisation. Risiko: Vurderinger i nyhedsbrevet er baseret på skøn og forudsætninger - en investering i værdipapirer herunder investeringsbeviser er forbundet med risici. Bevægelser i markedet generelt eller hændelser knyttet til værdipapirer kan påvirke kursudviklingen, som dermed kan adskille sig væsentligt fra det i nyhedsbrevet forventede. Oplysninger om afkast i nyhedsbrevet er historiske, og historiske og tidligere afkast kan ikke anvendes som en pålidelig indikator for fremtidige afkast. Vurdering af fremtidige afkast er baseret på formodninger, som måske ikke realiseres.