Dato og tid
Tirsdag d. 13. oktober 2026
kl. 15:00 til 17:30
Tilmelding
Arrangementet er uden beregning, men kræver tilmelding inden den 12. oktober
Sted
Hindsgavl Slot
Hindsgavl Allé 7
5500 Middelfart
Velkommen til The Big Picture Middelfart med Peter Emil Bundgaard Mondrup, cheføkonom, og Karsten Søndermølle, aktiechef for Danske Aktier i Maj Invest.
Peter Emil deler sit aktuelle syn på de økonomiske kræfter, der former markederne og investeringerne netop nu. Der er fokus på inflation, renter, geopolitik, vækst og kapitalmarkeder – og hvad udviklingen betyder for investorer.
Karsten giver sit aktuelle syn på det danske aktiemarked med særligt fokus på værdiansættelse. Efter en periode med store forskelle mellem de enkelte aktier ser han nærmere på, hvor markedet står i dag, og hvor han ser interessante muligheder.
Med udgangspunkt i arbejdet med Maj Invest Danske Aktier giver Karsten et indblik i, hvordan han vurderer og udvælger danske aktier, hvad der kendetegner attraktive investeringer, og hvilke forhold der kan drive markedet fremover.
The Big Picture er for dig, der ønsker at forstå udviklingen på det danske aktiemarked og få indblik i, hvordan en professionel investor arbejder med værdiansættelse og aktieudvælgelse.
Vi mødes i gode rammer med kaffe og kage før oplægget, og der er mulighed for at hilse på medarbejdere fra Maj Invest og tale med andre deltagere, inden programmet begynder.
Program:
Kl. 15.00 Ankomst. Kaffe og kage. Dørene til salen åbner kl. 15.10.
Kl. 15.30 Perspektiver på økonomi, markeder og investeringsmuligheder ved Peter Emil Bundgaard Mondrup.
Kl. 16.30 Maj Invest Danske Aktier og en status på det danske aktiemarked ved Karsten Søndermølle.
Kl. 17.30 Tak for i aften.
Hvis du ikke længere kan deltage, kan du framelde dig her:
Sådan behandler vi personoplysninger og samtykke
Når du deler dine oplysninger i formularen giver du samtidig samtykke til, at Investeringsforeningen Maj Invest, Fondsmæglerselskabet Maj Invest A/S og Maj Bank A/S (”Maj Invest”) må sende dig ugeskrifter, nyhedsbreve, information om events, konkurrencer og Investeringsforeningen Maj Invest-produkter via e-mail og meddelelser på sociale medier (Facebook, Instagram, X, LinkedIn og YouTube) samt Maj Bank A/S’ app. Dette inkluderer, men er ikke begrænset til, informationer om makroøkonomi, privatøkonomi, finansielle markeder, finansielle instrumenter, kurser, afkast, investeringstrends, markedsforhold samt vidensdeling fra Maj Invest (herunder fx ugeskrifter). Når du tilmelder dig nyhederne/ugeskriftet, behandler Maj Invest oplysninger om dit navn, din e-mailadresse og din afdeling. Vi kan også bruge dine oplysninger til at målrette direkte markedsføring, information samt nyheder på sociale medieplatforme som Facebook og Instagram, X, LinkedIn og YouTube samt Maj Bank A/S’ app. Målretning indebærer behandling af oplysninger om din adfærd og profilering baseret på oplysninger om klik og søgeadfærd på tværs af Maj Invests websites, online platforme og apps, din åbning og læsning af ugeskrifter/nyheder, dine interesseområder, indsamlet under dine besøg på Maj Invests websites - forudsat at du har accepteret cookies på websites og alene til brug for direkte markedsføring. Dine personoplysninger bliver behandlet i overensstemmelse med Persondatapolitikker for Investeringsforeningen Maj Invest, Fondsmæglerselskabet Maj Invest A/S og Maj Bank A/S, som du kan læse nærmere om på vores hjemmesider. majinvest.dk, majinvest.com og majbank.dk. Du kan til enhver tid tilbagekalde dit samtykke ved at afmelde dig via linket i vores e-mails, app eller ved at kontakte os direkte.